NAUKA NIE IDZIE W LAS

Wełniany kilim z motywem Pienin, regionalne podkładki pod kubki, serwety i dywaniki to tyko niektóre regionalne produkty, które są wykonywane na krosnach tkackich w ramach projektu „Ręko-czyny w Pieninach. Trzy panie od stycznia bieżącego roku pod fachowym okiem p. Stanisławy Krupy uczą się trudnej sztuki rzemieślniczej tkania na krosnach.

Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł, które w ostatnich latach staje  się szczególnie modne. Na terenie pienińskim tkanie na krosnach było dawniej zajęciem bardzo popularnym. W wielu domostwach gospodynie posiadały krosna i tkały dla potrzeb swojej rodziny.  Wykonywały tkaniny ,które nadawały się  miedzy innymi  na odzież, bieliznę, ręczniki czy worki.

 Obecnie niewielu jest „tkaczy”, którzy kultywują rękodzielnicze tradycje, stąd pomysł Stowarzyszenia LGD „ Gorce-Pieniny”, by w Regionalnej Izbie w Sromowcach Wyżnych kontynuować projekt także w 2017 roku.

Już 6 sierpnia 2017 r. podczas imprezy  ” XXII konkurs potraw i nalewek regionalnych”, która, odbędzie się w Sromowcach Wyżnych zostanie zorganizowana wystawa, na której stowarzyszenie zaprezentuje efekty projektu, który jest w całości finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna

Koordynator projektu

Krystyna Kubik

Zarząd LGD „Gorce-Pieniny”