CO OFERUJE (LSR)

Nowy okres programowania w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-207, który oficjalnie rozpoczął się 11 stycznia 2024r. wraz z podpisaniem umowy na realizację nowej Strategii, przynosi szereg zmian w zasadach naborów. Dotyczy to szczególnie osób, które w poprzednich latach korzystały ze wsparcia LGD „Gorce-Pieniny” lub ubiegały się o nie.

Ograniczenie dla wcześniejszych beneficjentów

Osoby, które w poprzednich latach otrzymały dotację na załażenie działalności gospodarczej w ramach poddziałania 19.2 nie mogą ponownie ubiegać się o to samo wsparcie w obecnym okresie. Wyklucza to  możliwość wielokrotnego korzystania z tego samego rodzaju pomocy.

Natomiast, osobą którym minęło 2 lata od wypłaty płatności końcowej mogą ubiegać się na rozwój działalności gospodarczej.

Osoby, które składały wnioski w poprzednich naborach, ale nie otrzymały dotacji, mogą ponowne spróbować swoich sił w ramach obecnie dostępnych środków.

Wnioski tylko w formie elektronicznej

Kolejną istotną zmianą jest odejście od papierowych wniosków. Od teraz wszystkie wnioski będą składane wyłącznie za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego.

Obowiązkowy numer producenta

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, jednostką sektora finansów publicznych, stowarzyszeniem czy inną osobą prawną – aby otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych, musisz posiadać numer producenta ARMiR nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz.U z 2014 r. poz. 1872 z późn. zm.)

Lokalna Strategia Rozwoju (LSR), którą wdrażamy na obszarze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” (gminy: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica Dolna i Szczawnica) zwrócona jest na potrzeby lokalnej społeczności z wykorzystaniem środków z dwóch programów:

Ze środków Programu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) wspierać będziemy rozwój turystyki i gospodarki czasu wolnego w oparciu o lokalne zasoby Pienin i Gorc, udzielając dotacji w zakresie:

  • rozwoju działalności gospodarczej – z dofinansowania będą mogły korzystać branże związane z turystyką i rekreacją oraz usługami czasu wolnego, a także działalności promujące produkty lokalne i rękodzieło.
  • rozbudowy przez samorządy małej infrastruktury turystycznej w tym dla osób w niekorzystnej sytuacji (osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie),
  • organizacji wydarzeń edukacyjnych lub kulturalnych lub integracyjnych popularyzujących lokalne dziedzictwo kulturowe poprzez: projekty w partnerstwie na realizację działań polegających na budowaniu tożsamości lokalnej wśród młodych ludzi, których celem będzie integracja, wzmocnienie i umożliwienie aktywności społecznej mieszkańców, budowanie sentymentu do miejsca zamieszkania, wzrostu możliwości spędzania czasu wolnego, samorozwoju i rekreacji, jak również projekty związane z wykorzystaniem produktów lokalnych, tradycji, kultury oraz marki dla wzmocnienia tożsamości i współpracy (będzie można prowadzić np. warsztaty z rękodzieła bądź kulinarne, które przybliżą tradycje regionu, spotkania z lokalnymi artystami itp.)

Ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski będziemy udzielać dofinansowania na działania dotyczące:

  • wspierania oddolnych inicjatyw na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osób biernych zawodowo. Przedsięwzięcie zakłada wsparcie osób biernych zawodowo z powodu niewystarczających kwalifikacji, osób z niepełnosprawnościami, a także osób, które z powodu obowiązków rodzinnych i związanych z prowadzeniem domu pozostają bierne zawodowo. W ramach działania będą wspierane kursy, szkolenia i warsztaty mające na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji osób biernych zawodowo, będzie także możliwość wsparcia doradztwa zawodowego i wsparcia psychologicznego.
  • wspierania działań przyczyniających się do rozwoju oferty turystycznej m.in. poprzez tworzenie produktów turystycznych bazujących na potencjałach i walorach kulturowych i przyrodniczych danego obszaru, a także budowa, rozbudowa, przebudowa oraz remont obiektów turystycznych oraz stref aktywności turystycznej skoncentrowanych wokół atrakcji turystycznych, infrastruktury turystycznej przy zbiornikach wodnych, ciekach naturalnych, wyrobiskach na potrzeby zrównoważonej turystyki i stworzenia ponadlokalnej oferty turystycznej.

Z naszej nowej LSR będą mogły skorzystać osoby prawne, w szczególności organizacje społeczne, jednostki sektora finansów publicznych oraz podmioty gospodarcze mające siedzibę na obszarze gmin Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica Dolna i Szczawnica.

Zachęcamy do zapoznania się z Lokalną Strategią Rozwoju (link do dokumentów).

Zapraszamy do kontaktu z pracownikami biura LGD „Gorce-Pieniny” (tel. 789304706, e-mail: biuro@leadergorce-pieniny.pl )

Scroll to Top