Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Partnerzy LGD

Gmina Czorsztyn
 

Gmina Krościenko n/D


Gmina Ochotnica Dolna


Miasto i Gmina Szczawnica

Polecane strony

 

 

 

 

 

 

 

 

BUDOWA KOLIBY

Projekt p.n.: „Budowa koliby w miejscowości Ochotnica Dolna” został zrealizowany w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013, w ramach tzw. „Małych projektów”. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i został zrealizowany w ramach wdrażania Lokalnej Strategii  Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania ,,Gorce- Pieniny”.

 

Operacja ta polegała na budowie ogólnodostępnej drewnianej koliby nawiązującej architektonicznie i sposobem przyjętych rozwiązań technicznych do tradycyjnych kolib pasterskich będących charakterystycznym dla regionu Gorców elementem architektury i krajobrazu, stanowiącym relikt kultury pasterskiej mającej korzenie Wołoskie. Budynek wybudowany jest w miejscowości Ochotnica Dolna, w rejonie osiedla Młynne – w pobliżu przełęczy „Wierch Młynne”. Jest to miejsce, gdzie krzyżują się szlak turystyczny niebieski biegnący z Lubania przez Ochotnicę Dolną do Kamienicy i ścieżka rowerowa biegnąca z Ochotnicy Dolnej na Gorc lub do Kamienicy przez Zasadne lub przysiółek Klenina. Obiekt ma służyć jako  schronienie i miejsce do odpoczynku dla osób poruszających się po pobliskich szlakach turystycznych i ścieżkach rowerowych, stanowiąc element poprawy infrastruktury turystycznej oraz uatrakcyjnienie oferty turystycznej regionu. Obiekt jest ogólnodostępny, a za korzystanie z niego nie są pobierane opłaty. Osoby korzystające z pobliskich szlaków turystycznych mają możliwość wejścia w obręb działki w celu odpoczynku przy powstałym budynku i bliższego zaznajomienia się z architekturą obiektu nawiązującej do tradycyjnych form lokalnej architektury drewnianej Gorców będących częścią Podhala. Budynek jest zamknięty, a wejście do jego wnętrza jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tego z właścicielem i otwarciu obiektu przez właściciela budynku lub osobę przez niego upoważnioną. W tym celu na obiekcie umieszczony jest numer telefonu do właściciela obiektu.

Projekt wykorzystuje potencjał przyrodniczo-kulturowy regionu i lokalne zasoby oraz aktywność mieszkańców dla rozwoju turystyki w regionie, co stanowi podstawy rozwoju regionu określone m.in. w Lokalnej Strategii Rozwoju opracowanej dla LGD „Gorce-Pieniny”. Projekt jest również zbieżny z ideą powstania tzw. „Szlaku kultury Wołoskiej”, który postrzegany jest jako podstawa do rozwoju turystyki w regionie.

 

 

 
 
Dodaj link do:
www.facebook.com