Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Partnerzy LGD

Gmina Czorsztyn
 

Gmina Krościenko n/D


Gmina Ochotnica Dolna


Miasto i Gmina Szczawnica

Polecane strony

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskrzeszanie starych rzemiosł - Dziennik Polski 29.05.2007

 

Pod hasłem "Reaktywacja ginących zawodów w regionie pienińsko-gorczańskim" rozpoczęły się wczoraj w Krościenku warsztaty dla młodzieży z gminy Krościenko i Ochotnica Dolna. W bezpłatnych zajęciach uczestniczy 20 osób, które pod kierunikiem fachowców zdobywają wiedzę i nowe umiejętności.

Dotację na zorganizowanie warsztatów pozyskało Stowarzyszenie "Gorce - Pieniny" z Sektorowego Programu Operacyjnego

"Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz

rozwój obszarów wiejskich 2004-2006. Pilotażowy program Leader+Schemat II".

Przez cztery dni młodzież uczestniczy w zajęciach z: wikliniarstwa, plecionkarstwa, malowania na szkle, koronkarstwa i hafciarstwa, rzeźby ludowej, cyfrowania portek i kamizelek góralskich oraz tkactwa. Nauka odbywa się w grupach pod okiem lokalnych twórców ludowych. I tak cyfrowania portek i kamizelek góralskich uczy Jan Kubik z Krościenka; wyszywania kamizelek - Anna Oleś z Krościenka, rzeźby w drewnie - Stanisław Czepiel z Krościenka i Jan Knutelski z Grywałdu malowania na szkle - Krystyna Aleksander z Krościenka. Szydełkowania uczy młodzież Jadwiga Siata z Ochotnicy Górnej; wyplatania z wikliny koszyków - Franciszek Ludwiń z Ochotnicy Górnej; hafciarstwa - Józefa Zbozień z Tylmanowej, a wyrobu kierpców - Józef Ligas z Tylmanowej. Warsztaty z reaktywacji ginących zawodów .w regionie nienińsko-gorczań-skim obejmują zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne, w sumie 20 godzin.

Pierwsze zajęcia odbyły się już wczoraj. Swoje podwoje dla młodzieży oraz twórców ludowych otworzyło Publiczne Gimnazjum w Krościenku nad Dunajcem, udostępniając na ich potrzeby sale lekcyjne. Uroczystego otwarcia warsztatów dokonał wójt gminy Stanisław Gawęda, który nie tylko przyglądał się pracy uczestników zajęć, ale sam zabrał się za cyfrowanie portek góralskich. Obecni byli także przedstawiciele Stowarzyszenia "Gorce - Pieniny": prezes Zdzisław Błachut z gminy Ochotnica Dolna oraz wiceprezes Krystyna Kubik z gminy Krościenko nad Dunajcem. W jej ocenie warsztaty pozwolą młodzieży zdobyć nowe umiejętności, które będzie można w przyszłości wykorzystać dla własnych potrzeb lub jako dodatkowe źródło zarobkowania.

(TEZJ

 
Dodaj link do:
www.facebook.com