Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 

"TWÓRCY LUDOWI POGRANICZA POLSKO-SŁOWACKIEGO"

"TWÓRCY LUDOWI OBSZARU LGD"

 



/03.10.2011/



Wizyta Gminnej Biblioteki Publicznej w Drużbicach w „Gorce-Pieniny”



W dniach 23-24 września 2011r. gościliśmy na terenie LGD „Gorce-Pieniny” 51 osobową grupę seniorów z Gminnej Biblioteki Publicznej w Drużbicach z województwa łódzkiego. Wyjazd był zorganizowany przez GBP w Drużbicach w ramach realizacji LSR ,Lokalnej Grupy Działania "Dolina rzeki Grabi" i był realizacją małego projektu złożonego w tamtejszym LGD

Grupa seniorów przebywała na naszym terenie 2 dni. W pierwszym dniu zorganizowane były warsztaty z rękodzieła ludowego, natomiast drugi dzień wizyty był poświęcony na zwiedzanie obszaru LGD „ Gorce-Pieniny” ze szczególnym uwzględnieniem zrealizowanych projektów w ramach naszej lokalnej strategii.

Uczestników wizyty studyjnej przywitała V-ce Prezes Stowarzyszenia Krystyna Kubik ,pracownik biura Krystyna Sajdak oraz twórca ludowy p.Jadwiga Siuta , która w ramach prowadzonych zajęć warsztatowych, zręcznie pokazywała techniki szydełkowania.

W ramach prowadzonej dyskusji Vice Prezes Stowarzyszenia przedstawiła pokrótce charakter i obszaru działania Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny” oraz krótką historię wdrażania podejścia Leader na terenie działania 3 gmin. Dodatkowo zaprezentowała osiągnięcia LGD w wykorzystaniu środków Osi 4 PROW 2007 – 2013 przez beneficjentów.

Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Drużbicach przedstawiła projekt jaki został złożony do LGD "Dolina rzeki Grabi” i jego realizację.

W drugim dniu wizyty seniorzy mogli zobaczyć zrealizowane projekty w ramach wdrażania lokalnej strategii rozwoju LGD „ Gorce-Pieniny” tj: przydomowy basen oraz wyremontowane źródła mineralne "Stefan" i "Michalina w Krościenku. Dodatkową atrakcją dla gości było zwiedzanie zamku w Czorsztynie i Niedzicy, Korony Zapory w Niedzicy oraz rejs po jeziorze Czorsztyński pod przewodnictwem członka zarządu Andrzeja Wojtaszka.

Wizyta była dla gości bardzo owocna i jest dowodem na to ze warto pisać projekty i realizować oddolne inicjatywy mieszkańców.


K.Kubik






Zapraszamy do galerii zdjęć:






/06.09.2011/



Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” na „Kiermaszu Twórczości Ludowej” w Bińkówce



Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce – Pieniny” wraz z partnerem Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” od lipca 2011 r. realizuje projekt współpracy pod nazwą „LOKALNI TWÓRCY OSTOJĄ DZIEDZICTWA KULTUROWEGO”.

Projekt skierowany jest do twórców ludowych, młodzieży, organizacji pozarządowych a także lokalnych przedsiębiorców i liderów. W dniu 3-4 września br. zgodnie z harmonogramem działań Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” uczestniczyło w „Kiermaszu Twórczości Ludowej” w Bieńkówce.

Był to wyjazd aktywizujący środowisko twórców lokalnych z terenu „gorczańsko-pienińskiego” i podbabiogórza mający także na celu nawiązanie i wypracowanie metod współpracy.

W dniu 3 września w Muzeum Zabawki w Stryszawie odbyło się spotkanie twórców ludowych z terenu LGD „Gorce-Pieniny” i LGD "Podbabiogórze". Uczestnicy spotkania mieli okazję pogłębić nawiązane ze sobą już kontakty i poznać tajniki pracy podbabiogórskich twórców ludowych. Podczas spotkania w muzeum uczestnicy spotkania wzięli udział w zajęciach „malowania koników” oraz mogli oglądać wystawę zabawek.

W babiogórskim Parku Narodowym w Zawoi mieliśmy okazję zwiedzić piękny Ogród Zmysłów oraz wysłuchać przewodnika, który zaprezentował nam dziedzictwo przyrodnicze Podbabiogórza.

Ciekawą pozycją w programie była wizyta u członka LGD „Podbabiogórza”, który jest wytwórcą szachów dla 3 graczy. Szachy te zostały przez Pana Jana opatentowane, w związku z tym jest monopolistą na rynku.

W dniu 4 września 2011 r. grupa z terenu LGD „Gorce-Pieniny”” wzięła udział w wydarzeniu promocyjnym pn.: „Kiermasz Twórczości Ludowej”, który odbył się w Bieńkówce i rozpoczął się mszą św. Imprezą towarzyszącą były „Powiatowe Dożynki Bieńkówka 2011”, gdzie podziwialiśmy piękne wieńce dożynkowe.

„Kiermasz Twórczości Ludowej” zorganizowany został przez LGD ”„Podbabiogórze” i LGD „Gorce-Pieniny”, Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów z siedzibą w Palczy

Na „Kiermaszu Twórczości Ludowej” twórcy ludowi z terenu LGD „ Gorce-Pieniny” i LGD „ Podbabiogórze” prezentowali swoje wyroby, a licznie zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z technikami ich wykonania i degustować potrawy regionalne przygotowane przez Koło Gospodyń z terenu LGD „Podbabiogórze”.

Dodatkową atrakcją dla miejscowej ludności oraz dla turystów były występy zespołów regionalnych oraz „góralski sms” wykonany przez twórcę z Krościenka – Jaśka Kubika. Pani Anna Oleś z Krościenka wyhaftowała proporczyk, który został wręczony na ręce Pani Prezes LGD „Podbabiogórze” Danuty Kawy.

Na zainteresowanych uzyskaniem unijnej dotacji czekali członkowie zarządu i pracownicy biura LGD „Gorce-Pieniny” i LGD „Podababiogórze”, którzy bezpłatnie rozdawali materiały promocyjne i udzieli bezpłatnych konsultacji.

Kolejny „Kiermasz Twórczości Ludowej” tym razem na terenie LGD „Podbabiogórze” utwierdził nas w przekonaniu, że nawiązane zostały trwałe kontakty pomiędzy partnerami obu LGD, a realizowany projekt współpracy nie będzie tylko jednorazowym projektem.

V-ce Prezes
K.Kubik






Zapraszamy do galerii zdjęć:





/10.08.2011/



Realizacja projektu współpracy „Lokalni Twórcy Ostoją Dziedzictwa Kulturowego” - podsumowanie imprezy „Kiermasz Twórczości Ludowej”



Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce – Pieniny” wraz z partnerem Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” rozpoczęło realizację projektu współpracy pod nazwą
LOKALNI TWÓRCY OSTOJĄ DZIEDZICTWA KULTUROWEGO”.

Projekt realizowany jest od 03.03.2011 r. do 31.12.2011r. i skierowany jest do twórców ludowych, młodzieży, organizacji pozarządowych w tym LGD, kobiet, mężczyzn, a także lokalnych przedsiębiorców i liderów.

Zgodnie z podpisaną umową i harmonogramem działania w dniu 6 i 7 sierpnia 2011 r. Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” gościło na swoim terenie 25 osobową grupę ze Stowarzyszenia LGD „Podbabiogórze”. Był to wyjazd aktywizujący środowisko twórców lokalnych z terenu gorczańsko-pienińskiego i podbabiogórskiego mający także na celu nawiązanie i wypracowanie metod współpracy - „Kiermasz twórczości ludowej”.

W dniu 6 sierpnia 2011 w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej odbyło się spotkanie twórców ludowych z terenu LGD "Podbabiogórze" i LGD "Gorce-Pieniny". Uczestnicy spotkania mieli okazję nawiązać ze sobą kontakty, poznać tajniki pracy pienińskich i podbabiogórskich twórców ludowych oraz wzajemnie nauczyć się wytwarzania rękodzieła ludowego w takich dziedzinach jak: hafciarstwo i koronkarstwo, rzeźba, szydełkowanie, cyfrowanie portek i kamizelek, malarstwo na szkle, preparowanie zwierząt.

W dniu 7 sierpnia 2011r. grupa z terenu LGD „Podbabiogórze” wzięła udział w wydarzeniu promocyjnym pn: „Kiermasz Twórczości ludowej”, który odbył się pod Trzema Koronami tj. w Sromowcach Niżnych. Imprezą towarzyszącą było „Lato pod Trzema Koronami”.

Impreza zorganizowana była przez LGD „Gorce-Pieniny” i LGD „Podbabiogórze” oraz Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach z/s w Maniowach oraz mieszkańców Sromowiec Niżnych w ramach projektu współpracy.

Na imprezie twórcy obu regionów prezentowali swoje wyroby, a licznie zgromadzona publiczność mogła zapoznać się z technikami ich wykonania i degustować potrawy regionalne przygotowane przez Koło Gospodyń z Zembrzyc „Mioduszyna” oraz ze Sromowiec. Dodatkową atrakcją dla miejscowej ludności oraz dla turystów były występy zespołów regionalnych ,między innymi występ zespołu Budzowskie Kliszczaki z Budzowa oraz występy Kół Gospodyń z Zembrzyc oraz ze Sromowiec.

Towarzyszący projektowi współpracy kiermasz był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania więzi i kontaktów pomiędzy partnerami obu LGD oraz wszystkimi osobami zaangażowanymi w realizację projektu.

Stowarzyszenia obu Lokalnych Grup Działania uważają, że dorobek przeszłości należy chronić, bo jest on wizytówka i oznaką tożsamości danego regionu oraz ludzi zamieszkujących ten region.


V-ce Prezes
Krystyna Kubik








/26.07.2011/



Wizyta Węgrów w LGD „Gorce-Pieniny”



W dniu 20 lipca 2011r. gościliśmy na terenie LGD „Gorce-Pieniny” 21 osobową grupę z Węgier, przedstawicieli Węgierskiej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz Departamentu Doradztwa, Edukacji i Rozwoju Obszarów Wiejskich z Węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa oraz Organizacji Młodych Rolników, a także przedstawicieli Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, którzy ten wyjazd zorganizowali w ramach współpracy Polsko- Węgierskiej.

Grupa węgierska przebywała w Polsce 4 dni- ostatnim dniem wizyty był obszar Lokalnej Grupy Działania „Gorce-Pieniny”.

Jednym z głównych celów wizyty delegacji z Węgier było poznanie funkcjonowania LGD w Polsce.

Idea zorganizowania wyjazdu studyjnego narodziła się podczas spotkań przedstawicieli Krajowych Sieci w Warszawie w grudniu 2010 r., a następnie w Budapeszcie w marcu 2011 r., które dotyczyły realizacji zadań z zakresu współpracy polsko - węgierskiej, zorganizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uczestników wizyty studyjnej przywitał Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Błachut, członkowie zarządu - Krystyna Kubik, Edward Ponicki, Andrzej Wojtaszek, przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Kwiatek, p.o. Kierownik biura Krystyna Sajdak oraz kapela Jaśka Kubika z Krościenka, którą goście byli zachwyceni.

Następnie Vice Prezes Stowarzyszenia Krystyna Kubik w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła pokrótce charakter i obszaru działania Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny” oraz krótką historię wdrażania podejścia Leader na terenie działania 3 gmin. Dodatkowo zaprezentowała osiągnięcia LGD w wykorzystaniu środków Osi 4 PROW 2007 – 2013 przez beneficjentów. Po prezentacji goście zadawali wiele pytań w wyniku, której wywiązała się ożywiona dyskusja na temat pozyskiwania środków na „małe projekty” oraz sposobów podejścia do lokalnych problemów i metod ich rozwiązywania, ze szczególnym uwzględnieniem problemów młodego pokolenia.

Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Błachut przybliżył uczestnikom spotkania idee opracowania przez Stowarzyszenie LGD „Gorce-Pieniny” dokumentacji Szlaku Kultury Wołoskiej, który wywodzi się z Węgier.

Kolejnym punktem wymiany doświadczeń była prezentacja nieformalnych grup młodzieżowych działających przy Gminnym Centrum Kultury w Krościenku oraz Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. Młodzi ludzie zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i rękodzielnicze pod „okiem” swoich instruktorów Pana Józefa Szałwi z Krościenka oraz Pani Jadwigi Siuta z Ochotnicy Górnej, za co otrzymali gromkie brawa.

Pani Dyrektor węgierskiego KSOW - Sara Brandt wyraziła swoje słowa uznania w imieniu grupy, dodała, że okolice są piękne i widać, że ludziom dobrze się tu żyje.

Po obiedzie, do którego przygrywała kapela Jaśka Kubika, oraz wymianie materiałów promocyjno-informacyjnych i krótkim pokazie „nauki” tańca góralskiego goście pełni wrażeń wyjechali do Budapesztu.


K.Kubik



Zapraszamy do galerii zdjęć:







/25.07.2011/



Informacja z wyjazdu studyjnego przedstawicieli Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce – Pieniny” do Francji w dniach 13-20 czerwca 2011


W czerwcu 2011r – ośmiodniowym wyjeździe studyjnym do Francji /Region Rodan-Alpy /uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia LGD „ Gorce-Pieniny”.
Region Rodan-Alpy jest drugim pod względem liczby mieszkańców regionem we Francji. Zamieszkuje tu 10% ludności kraju co plasuje go w pierwszej dziesiątce największych regionów europejskich. Powierzchnia regionu (45 tys. km2) odpowiada terytorium Holandii lub Belgii. Region graniczy z państwami i obszarami wysoko uprzemysłowionymi takimi jak Północne Włochy i Szwajcaria. Przekłada się to na mocną ekonomicznie pozycję regionu, którego PKB 3,5 krotnie przewyższa PKB innych regionów europejskich. Szczególnie silnie jest tu rozwinięty przemysł metalowy, mechaniczny, chemiczny oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych. Liczącymi się gałęziami gospodarki są tu także produkcja odzieży, materiałów tekstylnych, elektroniki i farmaceutyków. Rozwojowi gospodarki towarzyszy tu prężny rozwój w dziedzinie badań naukowych i innowacyjnych technologii. Na terenie regionu znajduje się wiele ważnych ośrodków naukowych spośród których najsłynniejszy to Europejski Ośrodek Badań Jądrowych (CERN). Stolicą regionu jest Lyon. Do innych większych miast zalicza się Grenoble i Saint-Etienne. Przeciwwagę dla środowiska miejskiego i uprzemysłowienia stanowią obszary o wyjątkowych walorach naturalnych. Do najpopularniejszych, ikon właściwie, należą szczyt Mont-Blanc i rzeka Rodan. Dzięki swojemu położeniu i uwarunkowaniom geograficznym region jest istotnym ośrodkiem uprawiania sportu. Znajduje się tu blisko 170 stacji narciarskich. Zorganizowano tu wiele międzynarodowych imprez sportowych. Należą do nich Igrzyska Olimpijskie w Chamonix w 1924, w Grenoble w 1968, oraz Albertville w 1992. Mistrzostwa świata w piłce nożnej z 1998 (Lyon, Saint-Etienne), Tour de France który odbywa się co roku. Region słynie też z uprawy winorośli i produkcji win (min. znane powszechnie Beaujolais). Oprócz 40 różnych uznanych win wytwarza się tu także około 80 rodzajów sera.

W wyjeździe studyjnym uczestniczyło 25 przedstawicieli Lokalnych Grup Działania oraz reprezentanci urzędu Marszałkowskiego i Centrum Doradztwa Rolniczego, które zorganizowało wyjazd. W trakcie wizyty doszło do spotkań z przedstawicielami władz regionalnych, lokalnych samorządów, związków gmin i stowarzyszeń. Dyskutowano zagadnienia związane z funkcjonowaniem Programu LEADER oraz jego implementacją. O zawrót głowy przyprawiały delegatów z Polski zawiłości, mnogość instytucji i skomplikowany rozdział kompetencji we francuskiej administracji publicznej, która nie bez kozery wszakże jest synonimem przesadnie zbiurokratyzowanego porządku.

Szczególnie cennym elementem ekspedycji były spotkania z rolnikami i producentami, którzy stali się beneficjentami działania LEADERa a także spotkania z członkami LGD w terenie. Najbardziej warte uwypuklenia były wizyta na farmie serowarskiej, projekt „Fontanna mleka”, farma społecznościowa „Oasis” oraz wspólny punkt sprzedaży dla rolników.

Ogólnie zdecydowana większość tej wyprawy, upłynęła pod znakiem współdziałania i spółdzielczości. Pobudza do myślenia, że spółdzielczość jest tak ważnym elementem rzeczywistości wsi w kraju będącym największym odbiorcą unijnych dopłat. Ale rozwój spółdzielczości wiejskiej jako model działania wydaje się przeżywać renesans, także poza Francją. Znajduje coraz więcej zwolenników. Podobnie w naszym kraju coraz powszechniej zawiązują się grupy producenckie a w programach wyborczych niektórych partii możemy nawet przeczytać hasła promujące tego typu zrzeszanie się. Z rozmów z rolnikami i z klientami wynika, iż spółdzielnie rolnicze, farmy społecznościowe mogą stanowić szanse rozwoju dla małych i średnich gospodarstw rolnych nie radzących sobie w konkurencji z farmami przemysłowymi. A przez to mogą one służyć jako antidotum na kryzysy żywnościowe związane z bezpieczeństwem żywności. Produkcja na ograniczoną, kontrolowaną skalę jako alternatywa dla wielkoprzemysłowej, wymykającej się z pod kontroli towarówki. Miejmy nadzieję, że wiele z tych pomysłów gotowych rozwiązań uda nam się z powodzeniem przeszczepić na rodzimy grunt.









/25.07.2011/



Wizyta studyjna Stowarzyszenia LGD „Kraina Nafty”



W dniach 21-22 lipca 2011 r. gościliśmy na terenie LGD „ Gorce-Pieniny” 14-osobową grupę osób Stowarzyszenia LGD „Kraina Nafty z Miejsca Piastowego.
Stowarzyszenia LGD „Kraina Nafty działa na obszarze 6 gmin: tj. Chorkówka, Dukla, Jaśliska, Iwonicz Zdrój, Jedlicze, Miejsce Piastowe- lezących w południowej części powiatu krośnieńskiego w województwie podkarpackim.

Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie wdrażania Programu Leader przez LGD „Gorce-Pieniny” oraz promocji lokalnego dziedzictwa kulturowego a także turystyki wiejskiej.

Wyjazd miał charakter objazdowy w trakcie, którego odwiedzono gminy Czorsztyn, Krościenko i Ochotnicę Dolną.

Pobyt rozpoczął się wczesnym rankiem zwiedzaniem biura stowarzyszenia LGD „ Gorce-Pieniny”w Krościenku, następnie w restauracji Klasyczna w Krościenku odbyło się spotkanie z przedstawicielami LGD „Gorce-Pieniny”, w którym udział wzięli: Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Błachut, Vice Prezes Krystyna Kubik, Członek zarządu Edward Ponicki oraz p.o. Kierownik biura Krystyna Sajdak.
Vice Prezes Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny” Krystyna Kubik przedstawiła krótką historię wdrażania podejścia Leader na terenie działania 3 gmin oraz osiągnięcia LGD w wykorzystaniu środków Osi 4 PROW 2007 – 2013 przez beneficjentów. Osiągnięcia LGD przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej.
Szczególna uwagę zwróciła na ogłaszane konkursy w ramach programu oraz pomoc dla beneficjentów, którym pracownicy biura świadczą bezpłatnie usługi doradcze i pomoc przy wypełnianiu wniosków na wszystkie działania.

Dużym obopólnym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat realizowanych projektów i ich zakresu, oraz opracowana przez LGD „ Gorce –Pieniny” dokumentacja techniczna na różne projekty, która jest obecnie wykorzystywana przez gminy będące członkami stowarzyszenia.

Podziw i zachwyt wśród gości wzbudziły tablice informacyjne wykonane w ramach Pilotażowego Programu leader+, ”wiejska chata” w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej. oraz innowacyjna tablica informacyjna na budynku Urzędu Gminy wykonana z „ małych projektów”

Ciekawostką dla uczestników wizyty była prelekcja Prezesa Stowarzyszenia-Zdzisława Błachuta na temat Szlaku Kultury Wołoskiej, oraz drogi Knurowskiej.

Kolejnymi punktami wizyty były:
• wizyta u twórców ludowych - państwa Olesiów z Krościenka. Państwo Oleś oprowadzając gości po swoim „ muzeum” mówili o wszystkim, co jest związane z rękodzielnictwem oraz preparowaniem ptaków i zwierząt tak sugestywnie i barwnie, ze pobyt u nich znacznie przekroczył zaplanowany czas.
• rejs po jeziorze Czorsztyńskim pod przewodnictwem członka zarządu Andrzeja Wojtaszka
• zwiedzanie zamku w Niedzicy i ruin zamku w Czorsztynie • wizyta u p. Gerwazego Skubisza, który przedstawił swój zrealizowany projekt tj.basen przydomowy.
• wizyta w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej i przejazd drogą Knurowską.

Wizyta studyjna przedstawicieli Stowarzyszenia LGD „Kraina Nafty” przebiegała w niezwykle ciepłej i przyjaznej atmosferze będącej zapowiedzią udanych kontaktów.
Mamy nadzieje ze wizyta studyjna okazała się owocna, a goście wyjechali z myślą. że warto powrócić tu na dłużej


K.Kubik



Zapraszamy do galerii zdjęć:







/23.07.2011/



Uroczyste podpisanie Porozumienia o Współpracy Partnerskiej ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”



W dniu 21 lipca 2011r. w biurze LGD „Gorce-Pieniny” w Krościenku pomiędzy Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Gorce Pieniny” a Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki” - z siedzibą w Gorlicach, zostało podpisane Porozumienie o Współpracy Partnerskiej.

LGD „„Beskid Gorlicki” reprezentował p. - Stanisław Kaszyk– Prezes Zarządu ,natomiast LGD „ Gorce Pieniny p.-Zdzisław Błachut- Prezes Zarządu i p.Krystyna Kubik V-ce Prezes Zarządu. Partnerzy zadeklarowali przystąpienie do realizacji projektu współpracy pod nazwą „POLSKO-SłOWACKIE SPOTKANIA LIDERÓW”.

Celem projektu współpracy jest budowanie bezpośrednich kontaktów transgranicznych pomiędzy Lokalnymi Grupami Działania funkcjonujących na obszarze pogranicza polsko-słowackiego, oraz stworzenie bazy informacji do realizacji projektów współpracy na pograniczu polsko-słowackim.

Projekt realizowany będzie od 01.08.2011 r. do 31.12.2011r. ,a efektem końcowym projektu będzie opracowanie, wydanie i dystrybucja informatora zawierającego pełne informacje o Lokalnych Grupach Działania z pogranicza polsko-słowackiego / obszar działania, potencjał gospodarczy itp./

Uważamy, że nawiązana współpraca nie zakończy się wraz z realizacją projektu, a wspólne działania przedstawicieli organizacji zajmujących się zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich, są pierwszym krokiem do nawiązania współpracy nie tylko na terenach przygranicznych gmin, ale także na terenach całych powiatów z terenów przygranicznych, co powinno zaowocować wspólnymi projektami transgranicznymi.


K.Kubik







/08.03.2011/



Uroczyste podpisanie Woli dotyczącej przygotowania projektu współpracy pn: „LOKALNI TWÓRCY OSTOJĄ DZIEDZICTWA KULTUROWEGO”



W dniu 3 marca 2011r. w biurze LGD „ Gorce-Pieniny” w Krościenku pomiędzy Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Gorce Pieniny” a Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Podbabiogórze” - z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, została podpisana Wola dotycząca przygotowania projektu współpracy.

LGD „Podbabiogórze” reprezentowała p. - Danuta Kawa– Prezesa Zarządu i Renata Burdyl- Kierownik biura LGD, natomiast LGD „ Gorce Pieniny p.-Zdzisław Błachut- Prezes Zarządu i p.Krystyna Kubik – V-ce Prezes zarządu

Partnerzy zadeklarowali przystąpienie do realizacji projektu współpracy pod nazwą „LOKALNI TWÓRCY OSTOJĄ DZIEDZICTWA KULTUROWEGO”.

Celem projektu współpracy jest nawiązanie więzi i kontaktów pomiędzy społecznościami lokalnymi LGD ze szczególnym uwzględnieniem twórców ludowych regionu podbabiogórskiego i pienińsko - gorczańskiego oraz popularyzacja i wzajemna promocja kultury ludowej, dorobku artystycznego, sztuki regionalnej, turystyki i edukacji obu obszarów poprzez udział w wydarzeniach promocyjnych w regionie podbabiogórskim i pienińsko-gorczańskim oraz organizacja i przeprowadzenie przedsięwzięć mających na celu przekazywania nabytych umiejętności i kultywowanie tradycji lokalnych.

Projekt realizowany będzie od 03.03.2011 r. do 31.12.2011r. i skierowany jest do twórców ludowych, młodzieży, organizacji pozarządowych w tym LGD, kobiet, mężczyzn, a także lokalnych przedsiębiorców i liderów.

Projekt współpracy jest projektem międzyregionalnym i realizowany będzie na obszarze partnerskich LGD. Obszarem tematycznym projektu współpracy jest kultura i dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze, edukacja, turystyka i produkt lokalny. Projekt współpracy opiera się na zasobach ludzkich, przyrodniczych, kulturowych, historycznych, turystycznych.

Projekt skierowany jest na pobudzenie aktywności środowisk lokalnych poprzez ożywienie i integrację społeczności lokalnej angażując grupy docelowe i który w nowatorski sposób przyczyni się do zmiany podejścia mieszkańców terenów wiejskich i miejsko-wiejskich do pracy lokalnych twórców ludowych, promocji i marketingu wyrobu produktów lokalnych wytworzonych we własnym gospodarstwie oraz produktów turystycznych.

W ramach projektu przewidziano szereg działań:
1. Organizacja wyjazdu aktywizującego środowisko twórców lokalnych na teren obszaru działania LGD „Gorce-Pieniny” w celu nawiązania i wypracowania metod współpracy pt. „Kiermasz twórczości ludowej”.
2. Organizacja wyjazdu aktywizującego środowisko twórców lokalnych na teren obszaru działania LGD „Podbabiogórze” w celu nawiązania i wypracowania metod współpracy pt. „Kiermasz Twórczości Ludowej”.
3. Organizacja i przeprowadzenie spotkań dotyczących wspierania lokalnych tradycji i rękodzieła ludowego na terenie działania Partnerów podczas „Kiermaszów Twórczości Ludowej”.
4. Organizacja spotkań dla twórców ludowych w celu wymiany informacji, doświadczeń z zakresu kultywowania tradycji lokalnych, oraz z zakresu kreowania, promocji i marketingu produktu lokalnego na terenie działania Partnerów.
5. Opracowanie i wydanie katalogu „Podbabiogórscy i Pienińsko-Gorczańscy twórcy ludowi bogactwem Lokalnych Grup Działania”. Katalog będzie promocją projektu współpracy.
6. Promocja projektu w prasie.

Uważamy, że nawiązana współpraca nie zakończy się wraz z realizacją projektu, ponieważ obydwie strony wykazały bardzo duże chęci i zaangażowanie w ochronę i kultywowanie posiadanego dziedzictwa kulturowego na obydwu obszarach LGD.


K.Kubik












Informacja z wyjazdu studyjnego przedstawicieli Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce – Pieniny” do Turyngii


W dniach 23 – 26.08.2010 r. - czterodniowym wyjeździe studyjnym do Turyngii (Niemcy), wzięło udział 11 Lokalnych Grup Działania z Województwa Małopolskiego, jak również przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego - Departamentu Rozwoju Obszarów Wielskich i Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Warto zaznaczyć, że Region Turyngia jest regionem partnerskim województwa małopolskiego.
Organizatorem wyjazdu był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Sekretariat Regionalny KSOW.

Podczas całej wizyty w Turyngii towarzyszyli nam pracownicy Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Ochrony Pani Barbara Bachner, Pan Kubesch oraz Pan Geiβler.

Dla naszego Stowarzyszenia była to rewizyta, gdyż w marcu 2010 r. gościliśmy przedstawicieli Regionalnych Grup Działania i przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Ochrony na obszarze LGD w Krościenku.

Podczas wizyty nasze Stowarzyszenie promowało LGD „Gorce – Pieniny”, poprzez dystrybucje materiałów promocyjnych wśród Niemców. Promowaliśmy też województwo małopolskie, dzięki materiałom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Podczas pobytu odwiedziliśmy z pośród 15 działających Grup Działania 3 Regionalne Grupy Działania LEADER w Turyngii tj:

1. Regionalna Grupa Działania Regionu Wartburg (RAG Wartburgregion).
Burmistrz Moorgrund-Gumpelstad oraz przedstawiciel RAG Wartburgregion przedstawił region, na którym działa stowarzyszenie. Podczas prezentacji zaprezentowano przykładowe projekty takie jak: rozbudowa oraz rozwój nowych rozwiązań gospodarczych (np. „Kulturalna stodoła”), zapewnianie odpowiedniej jakości życia, wzmocnienie „miękkich” czynników, tworzenie regionalnych sieci kooperacyjnych oraz kształcenie, które zostały zrealizowane zarówno przez nich samych, jak również przez Wnioskodawców.












2. Regionalna Grupa Działania Regionu Gotha-Ilm Keis-Erfurt
Burmistrz Gunthersleben-Wechmar oraz przedstawicielka RAG Gotha-Ilm Keis-Erfurt przedstawili cele stowarzyszenia. Podczas prezentacji zaprezentowano przedsięwzięcia mające na celu odnowę terenów wiejskich, innowacyjne działania Regionalnej Grupy Działania LEADER Gotha-Ilm. Zaprezentowano również Geopark.













3. Regionalna Grupa Działania Regionua Saale Holzland
Przedstawicielka RAG Saale Holzland na przykładzie gospodarstwa na terenie byłych zabudowań dworskich Nicklesdorf/Crossem przedstawiła sposób na rozwój terenów wiejskich. Gospodarstwo to zostało odbudowane i obecnie jest prowadzony tam ośrodek dla dzieci, młodzieży trudnej. Odbywają się tam warsztaty przygotowujące do nauki zawodu, zielone szkoły, młode matki uczą się zawodu, gdy ich dzieci są pod opieka niani.





































Prowadzone były rozmowy z przedstawicielami LGD, oraz zadawaliśmy dużo pytań m. in. o problemy jakie napotykali w związku z realizacją projektów, jakie popełnili błędy, jakie realizowali projekty, na jakie projekty rozdzielali pieniądze w kolejnych naborach, czy cele Lokalnej Strategii Działania są przez nich osiągane.

Podczas drugiego dnia pobytu mieliśmy spotkanie z Panem Jurgenem Reinholzem, Ministrem Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Środowiska Naturalnego w Erfurcie. Ponadto Pan Detiev Geissler – dyrektor Ministerstwa przedstawił nam Program Leader w Turyngii oraz Pani Hilke Höhn przedstawiła nam m. in. przykłady współpracy partnerskich z innymi krajami.

Ponadto zwiedziliśmy:

1. Miasto Erfurt,



























2. Zwiedziliśmy przedsiębiorstwo rolne „Rhönlandhof” w miejscowości Dermbach.
Gospodarstwo to zajmuje obszar ok. 500 hektarów z czego na 34 h znajdują się zabudowania gospodarcze. Gospodarstwo to otrzymało dofinansowanie na takie projekty jak:
    a. Biomasa- jako źródło energii
    b. Karuzela mleczna
    c. Maszyny do produkcji makaronu.
Gospodarstwo to zajmuje się hodowlą krów mlecznych i kur. Odchody kurze ulęgają biodegradacji i biomasa jest wykorzystywana do celów energetycznych, natomiast z jajek produkowany jest ekologiczny makaron.
























3. Miejsce Pamięci „Point Alpha” na byłej granicy NRD/RFN

4. Geopark Inselberg - Drei Gleichen,
























5. Turyńską Kancelarię Stanu oraz Europejskie Centrum Informacyjne w Erfurcie,




















6. Zamek Etrtersburg, który został odrestaurowany, a obecnie jest wykorzystywany na różne szkolenia m. in. przez Grupy Działania Leader, jak również na przyjęcia weselne. Zarządcą jest Pani Doreen Handke – szefowa sieci Leader w Turyngii.




















7. Przedsiębiorstwo Kloβwelt Heichelheim zajmujące się przetwórstwem ziemniaków.








8. Miasto Weimar.













WSPÓŁPRACA Z LECHNICĄ

W dniu 28.05.2009 r w Lechnicy zostało zawarte porozumienie partnerskie pomiędzy Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Gorce-Pieniny a Obec Lechnica z siedzibą w Lechnicy reprezentowanym przez starostę Slavomíra Majerčáka

Porozumienie dotyczy realizacji projektu pt.: "T wórcy ludowi pogranicza polsko-słowackiego" , na które stowarzyszenie " Gorce-Pieniny otrzymało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 w wysokości 20 306,50 EURO

 

Projekt zakłada między innymi realizację następujących działań realizowanych od listopada 2009r.do 30.09.2010 r

•  Przeprowadzenie spotkania z twórcami ludowymi pogranicza polsko -słowackiego

•  Przeprowadzenie warsztatów rękodzieła ludowego z twórcami ludowymi pogranicza polsko - słowackiego - przekazywanie zanikających umiejętności ludowych

•  Wydanie albumu promocyjnego w trzech językach jako produktu innowacyjnego na terenie pogranicza polsko - słowackiego

•  Organizacja imprezy plenerowej promującej projek t oraz konferencji podsumowującej projekt

 

K.Kubik

 

 




Spotkanie z regionalną grupą z Turyngii

W dniu 5 marca w Krościenku odbyło się spotkanie pomiędzy Stowarzyszeniem Gorce-Pieniny a Regionalną grupą z Turyngii - odpowiednikiem lokalnej grupy działania . Zarówno stowarzyszenie Gorce-Pieniny jak i regionalna grupa działania z Turyngii realizują program Leader. Spotkanie miało na celu zapoznanie z dorobkiem stowarzyszenia Gorce-Pieniny oraz wymianę doświadczeń i " know - how?,  pomiędzy przedstawicielami  Ministerstwa Rozwoju Środowiska i Rolnictwa oraz przedstawicielami Grup Leader z Turyngii .



W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa środowiska
i Rolnictwa z Polski oraz Niemiec, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wdrażający PROW 2007-2013, wójtowie gmin Krościenko, Czorsztyn oraz Ochotnica, oraz członkowie Zarządu Stowarzyszenia Gorce-Pieniny.

Spotkanie prowadził Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Błachut, który przywitał wszystkich gości oraz zaprezentował dorobek LGD w ramach podejścia Leader za ostanie 2 lata.

Goście z Turyngii przedstawili także swoje prezentacje dotyczące wdrażania Leadera na swoim terenie. Zadania realizowane przez land niemiecki są podobne, większość ukierunkowana na rozwój turystyki i ochronę dziedzictwa jako ważnego potencjału gospodarczego. Jednak 80 % środków finansowych przeznaczana jest na projekty twarde - inwestycyjne , co w polskim wydaniu Leadera jest na razie niemożliwe .

Goście byli zachwyceni prezentacją ze strony stowarzyszenia Gorce- Pieniny. Szczególne zainteresowanie wzbudził projekt Szlaku Kultury Wołoskiej oraz wież widokowych , opracowany przez stowarzyszenie Gorce-Pieniny. Wieże widokowe o wysokości 25 m , określone w projekcie, przewidywane są do ustawienia na obszarze gmin należących do stowarzyszenia- na szlakach na najwyższych szczytach..

Stowarzyszenie Gorce Pieniny przygotowało także pokaz i degustację produktów lokalnych, oraz prezentację twórców ludowych, którzy " na żywo" przekazali swoje umiejętności i swoje wyroby.

Nawiązała się nic sympatii pomiędzy grupami i stowarzyszenie zostało zaproszone do Turyngii, aby zobaczyć na własne oczy ich dorobek w ramach Leadera.



Gmina Czorsztyn

 

Gmina Krościenko nad Dunajcem

 

Gmina Ochotnica Dolna

 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

 

Województwo Małopolskie

 

Euroregion "Tatry"

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozowju Wsi

  Home | O nas | Aktualności | Nabory | Projekty LSR | Kontakt
   
 
Aktualizacja strony www.leadergorce-pieniny.pl współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rowoju Wsi.