TAJEMNICA RĘKAWIC FURMAŃSKICH
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „ Gorce-Pieniny” znów stawia na zachowanie tradycji i ocalenie tradycji rękodzielniczych.
Tym razem będziemy organizować warsztaty wykonywania rękawic furmańskich techniką „plecenia na desce”.
A wszystko to dzięki dotacji z Ministerstwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2024.
Nasz wniosek złożony w 2023 roku został oceniony pozytywnie i znalazł się na pierwszym miejscu z największą przyznaną punktacją.
W ramach programu pozyskaliśmy dotację w wysokości 20 000,00zł.
Co to takiego rękawice furmańskie?
Nazwa pochodzi od ich głównych użytkowników – furmanów, którzy wozili wozami drewno z lasu lub podczas wykonywanych zimowych prac w gospodarstwie.
Jak wspominają najstarsi mieszkańcy obszaru LGD, rękawice służyły także do rąbania drewna, a dzieciom na sanki czy narty w zimie.
Były plecione na desce z owczej uprzędzionej wcześniej wełny i dzięki tej technice wykonania miały zwartą, mocną strukturę. Uchodziły za niezwykle ciepłe i trwałe.
Rękawice, jako starodawny element damskiego i męskiego stroju ludowego był i jest obecny na terenie pienińsko-gorczańskim.
Jednak nikt do tej pory nie zorganizował tego typu warsztatów.
Nasze stowarzyszenie odszukało osobę, która zna jeszcze tą trudną technikę wykonywania tego typu rękawic furmańskich i zobowiązała się nauczyć młode pokolenie.
Do dzisiaj zachowały się odpowiednie drewniane deski rękodzielnicze, które zamierzamy wykorzystać i nauczyć młode pokolenie wykonania tego fenomenu rękodzielniczego.
Warto też zaznaczyć, iż tkanie rękawic furmańskich jest od 2022 r. wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Już niebawem ogłosimy rekrutacje na warsztaty. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.leadergogorce-pieniny.pl
Koordynator projektu
Krystyna Kubik
Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna 2024”